Nordiska sällskapet
för konst och grafik

Hans Holbein den yngre

Av Johan BerglundPublicerad
Besökare tittar snett från sidan på ett stort dubbelporträtt från renässansen

Hans Holbein den yngre föddes i Augsburg vintern 1497/98 och dog i London hösten 1543. Han målade Erasmus i Basel, Thomas More och Henrik VIII i London och den danska prinsessan Christina efter en sittning på tre timmar i Bryssel. Ambassadörerna med den snedvridna dödskallen hänger på National Gallery i London och är ett av de mest kända porträtten från 1500-talet. Här får du tjugo verk med museum och inventarienummer, vad som går att belägga om hans död och var Holbein finns i nordiska samlingar.

1497/98

Vintern då han föddes i Augsburg. Något dopdatum finns inte.

3

Timmar som Christina av Danmark satt modell för honom den 12 mars 1538.

80

Porträttteckningar av Holbein i Royal Collection på Windsor.

30

Pund om året i lön som kungens målare, belagt senast 1536.

Fyra uppgifter som ofta blir fel

Att han dog av pest. National Gallery skriver det som fakta, men det schweiziska historiska lexikonet skriver troligen och Getty sannolikt.

Att han dog den 7 oktober 1543. Det var dagen då han skrev sitt testamente. Den 29 november omtalas han som död.

Att Ambassadörerna målades den 11 april 1533. Det är en hypotes från 2002 om långfredagen. National Gallerys katalog läser herdeuret som omkring den 11 april eller den 11 augusti.

Att porträttet av Anna av Kleve smickrade henne och fick Henrik VIII att förskjuta henne. Historic Royal Palaces skriver att samtida källor inte anklagar Holbein för något sådant.

Vem var Hans Holbein den yngre?

Han föddes i Augsburg i södra Tyskland vintern 1497/98, men något dopdatum finns inte och året räknas fram ur åldersangivelser. Fadern Hans Holbein den äldre var målare i staden och enligt National Gallery sonens lärare.

År 1515 flyttade han och brodern Ambrosius till Basel. Där tecknade bröderna bland annat titelblad och ramverk åt boktryckaren Johann Froben, som 1518 gav ut Thomas Mores Utopia med träsnitt av dem båda. Ambrosius dog troligen tidigt 1519.

Den 25 september 1519 blev Hans medlem i malarskrået Zum Himmel. Den 3 juli 1520 fick han borgarrätt i Basel genom giftermålet med Elsbeth Binzenstock, änka efter en garvare. Paret fick två söner och två döttrar. Ännu ett år före sin död kallade han sig borgare i Basel, trots att han då sedan länge bodde i London.

Den döde Kristus, Erasmus och Dödsdansen

Under Baseltiden målade han några av sina mest radikala bilder. Den döde Kristus i graven från 1521-1522 är 32,4 centimeter hög och 202,1 centimeter bred. Kunstmuseum Basel skriver att årtalet först löd 1522 och att Holbein målade över den sista romerska ettan.

Fjodor Dostojevskij såg målningen i Basel 1867 och lät den senare återkomma i romanen Idioten. Enligt hustrun Annas dagbok skrämde den henne och gjorde ett starkt intryck på honom.

År 1523 porträtterade han humanisten Erasmus av Rotterdam i flera versioner. En finns i Basel och en i Louvren, medan en tredje tillhör Longford Castle och är deponerad på National Gallery i London. Året därpå skickade Erasmus ett av porträtten till ärkebiskop William Warham i England.

Dödsdansen tecknade han omkring 1523-1526. Formskäraren Hans Lützelburger skar de små blocken, som mäter omkring 6,5 gånger 5 centimeter, men han dog 1526. Serien kom ut först 1538 i Lyon under titeln Les simulachres et historiees faces de la mort. Första upplagan hade 41 träsnitt och Holbeins namn står inte i boken.

Det stora altarverket från tiden är madonnan för borgmästare Jacob Meyer zum Hasen, målad 1525-1526 och kompletterad 1528. Den kallas Darmstadtmadonnan efter staden där den fanns från 1852. Sedan januari 2012 tillhör den Reinhold Würths samling och visas i Johanniterkirche i Schwäbisch Hall. Priset vid köpet 2011 har aldrig bekräftats, men hessenschau återgav rykten om knappt 60 miljoner euro.

Två resor till England

Redan 1524 reste Holbein till Frankrike för att söka nya uppdrag. Hösten 1526 kom han till England med ett rekommendationsbrev från Erasmus till Thomas More. I Mores krets målade han de första engelska porträtten, bland dem Sir Thomas More från 1527 som i dag hänger i Frick Collection i New York. Henry Clay Frick köpte målningen i januari 1912 för 55 000 pund.

I augusti 1528 var han tillbaka hos familjen i Basel och köpte ett hus. Där målade han hustrun Elsbeth med de två äldsta barnen, på papper som han klippte ut längs figurernas konturer och klistrade upp på trä.

Den 9 februari 1529 drog bildstormen genom Basel. Enligt Neue Deutsche Biographie fick Holbein se många av sina egna verk förstöras. I slutet av 1531 eller början av 1532 reste han tillbaka till England och stannade där resten av livet, med ett kort besök i Basel 1538.

Bland de första beställarna i London fanns de tyska köpmännen i Stalhof, hansans handelskontor i staden. Köpmannen Georg Gisze från en förmögen släkt i Danzig målades 1532 bland brev, vågar, en fickklocka och en venetiansk glasvas med nejlikor. Mottot på väggen lyder Nulla sine merore voluptas, ingen glädje utan sorg. Porträttet hänger i Gemäldegalerie i Berlin under numret 586.

Ambassadörerna och dödskallen

Ambassadörerna är signerad och daterad 1533 på golvet i bilden. Den mäter 207 gånger 209,5 centimeter och är målad i olja på ek. Till vänster står Jean de Dinteville, sändebud för Frans I i England. Till höger står hans vän Georges de Selve, biskop av Lavaur.

Åldrarna står i bilden. Dinteville är 29 år enligt inskriften på dolken och de Selve 25 enligt boken han vilar armen mot.

Mellan männens fötter ligger en utdragen form. Sedd från en viss vinkel blir den en dödskalle, en effekt som kallas anamorfos. Uppe till vänster, fäst i den gröna damastridån, finns ett dolt krucifix.

Holbein uppfann inte tekniken, eftersom Leonardo da Vinci gjorde anamorfa skisser av ett öga och ett barnhuvud omkring år 1500. Ambassadörerna är ändå det tidigaste bevarade exemplet i en målning gjord för en förnäm miljö, enligt en studie i Journal of Historians of Netherlandish Art.

Datumet den 11 april 1533, som många sidor anger, kommer från John North och hans bok från 2002 om målningens hemlighet. National Gallerys katalog läser herdeuret som omkring den 11 april eller den 11 augusti och himmelsgloben som den 10 juli. National Gallery köpte målningen 1890 av femte earlen av Radnor på Longford Castle, för 55 000 pund tillsammans med två andra målningar.

Kungens målare

Senast i september 1536 var Holbein King’s Painter hos Henrik VIII, med en fast lön på 30 pund om året enligt Royal Collection Trust. Britannica uppger att han under det sista decenniet gjorde omkring 150 porträtt i naturlig storlek och i miniatyr.

Den mest kända bilden av kungen fanns på en vägg. År 1537 fullbordade Holbein en väggmålning i Whitehall Palace med Henrik VII, Elizabeth av York, Henrik VIII och Jane Seymour. Den förstördes när palatset brann 1698. Kartongen, kopiorna och dikten på stenblocket går vi igenom i artikeln om porträttet av Henrik VIII.

Förlagans vänstra del finns kvar. Kartongen med Henrik VIII och Henrik VII mäter 257,8 gånger 137,2 centimeter och tillhör National Portrait Gallery i London. Enligt National Gallery är kartongen exakt lika stor som den färdiga målningen var.

Det lilla porträttet av Henrik VIII i Museo Thyssen-Bornemisza i Madrid mäter bara 28 gånger 20 centimeter. Jane Seymour från omkring 1536-1537 hänger i Kunsthistorisches Museum i Wien.

Royal Collection har 80 porträttteckningar av Holbein, många gjorda med krita på rosa preparerat papper. De flesta förvärvades troligen av Henrik VIII när Holbein dog.

Christina av Danmark på tre timmar

Porträttet med tydligast nordisk anknytning föreställer Christina av Danmark, född i Köpenhamn 1521 som dotter till Kristian II och Elisabeth av Österrike. Vid elva års ålder vigdes hon genom ombud med Francesco II Sforza, hertig av Milano. Två år senare var hon änka.

Våren 1538 sökte Henrik VIII en fjärde hustru efter Jane Seymours död. Holbein skickades till Bryssel, där Christina satt modell den 12 mars mellan klockan ett och fyra på eftermiddagen. Det engelska sändebudet John Hutton skrev två dagar senare att Holbein på bara tre timmar hade visat sig vara en mästare i sitt ämne.

Kungen blev enligt en samtida rapport på gott humör. Han lät musikanter spela hela dagen. Det han såg var troligen teckningar. Helfiguren i sorgdräkt målades senare i London och stannade i kungens samling, trots att äktenskapsförhandlingarna misslyckades.

National Gallery köpte målningen 1909 för 72 000 pund, sedan den villkorligt sålts till Henry Clay Frick. En anonym kvinna gav 40 000 pund och resten samlades in genom National Art Collections Fund med stöd från staten. Duken mäter 179,1 gånger 82,6 centimeter och har numret NG2475.

Anna av Kleve och myten om smickret

Porträttet av Anna av Kleve från 1539 mäter 65 gånger 48 centimeter och är målat i olja på pergament som klistrats upp på duk. Louvren, som fick det genom Ludvig XIV:s köp 1671, skriver att det troligen målades efter en skiss sedan Holbein kommit tillbaka till London.

Berättelsen säger att Holbein smickrade henne och att kungen blev besviken när han mötte henne. Historic Royal Palaces skriver att samtida källor inte anklagar Holbein för att ha framställt bruden fel. Kungens sändebud i Kleve skrev tvärtom att bilden återgav henne mycket levande.

Bröllopet stod den 6 januari 1540 och äktenskapet annullerades den 9 juli samma år. Öknamnet Flanders Mare finns enligt Historic Royal Palaces belagt först på 1600-talet.

Vilka verk är han mest känd för?

Tjugo verk med belagda uppgifter. Måtten anges i höjd gånger bredd.

Kunstmuseum Basels objektdatabas gick inte att läsa, så Baselverken står utan inventarienummer. Frick Collection anger inga mått för Thomas More på den sida vi nådde.

Verk År Teknik Mått cm Museum Inv.nr
Bonifacius Amerbach 1519 Olja och tempera på gran 29,9 × 28,3 Kunstmuseum Basel Ej angivet
Den döde Kristus i graven 1521-1522 Olja och tempera på lind 32,4 × 202,1 Kunstmuseum Basel Ej angivet
Erasmus skrivande 1523 Olja och tempera på papper på gran 37,1 × 30,8 Kunstmuseum Basel Ej angivet
Erasmus 1523 Olja på trä 73,6 × 51,4 National Gallery, London (lån från Longford Castle) L658
Erasmus skrivande omkring 1523, Louvren anger 1528 Olja på lind 43 × 33 Louvren, Paris INV 1345
Dödsdansen tecknad 1523-1526, utgiven 1538 Träsnitt skurna av Hans Lützelburger 6,5 × 5 per bild Exemplar bland annat på SMK, Köpenhamn KKSbog6767
Madonnan med borgmästare Meyers familj 1525-1526 och 1528 Olja på barrträ 146,5 × 102 Sammlung Würth, Schwäbisch Hall 14910
Sir Thomas More 1527 Olja på ek Ej angivna Frick Collection, New York 1912.1.77
Sir Henry Guildford 1527 Olja på ek 82,7 × 66,4 Royal Collection RCIN 400046
Dam med ekorre och stare omkring 1527-1528 Olja på trä 56 × 38,8 National Gallery, London NG6540
Nikolaus Kratzer 1528 Olja på ek 83 × 67 Louvren, Paris INV 1343
Konstnärens hustru med de två äldsta barnen omkring 1528-1529 Olja och tempera på urklippt papper på lind 79,4 × 64,7 Kunstmuseum Basel Ej angivet
Köpmannen Georg Gisze 1532 Olja på ek 97,5 × 86,2 Gemäldegalerie, Berlin 586
Ambassadörerna 1533 Olja på ek 207 × 209,5 National Gallery, London NG1314
Robert Cheseman 1533 Olja på pannå 58,8 × 62,8 Mauritshuis, Haag 276
Jane Seymour omkring 1536-1537 Olja på ek 65,5 × 47 Kunsthistorisches Museum, Wien GG 881
Henrik VIII omkring 1537 Olja på pannå 28 × 20 Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid 191
Kartong till Whitehallmålningen omkring 1536-1537 Tusch och akvarell 257,8 × 137,2 National Portrait Gallery, London NPG 4027
Christina av Danmark 1538 Olja på ek 179,1 × 82,6 National Gallery, London NG2475
Anna av Kleve 1539 Olja på pergament, uppklistrat på duk 65 × 48 Louvren, Paris INV 1348

Christina av Danmark anges till 179,1 gånger 82,6 centimeter på National Gallerys sida och 180,2 gånger 82,8 i museets katalog från 2024.

Hans Holbein den yngres liv och verkens väg på en tidsaxelTidsaxel från 1497 till 1909 med fjorton numrerade punkter. Numren förklaras i listan under figuren.1497155016001650170017501800185019091234567891011121314
  1. Föds i Augsburg vintern 1497/98, 1497
  2. Flyttar till Basel med brodern Ambrosius, 1515
  3. Den döde Kristus i graven, 1521
  4. Porträtten av Erasmus, 1523
  5. Första resan till England, 1526
  6. Tillbaka i London för gott, 1532
  7. Ambassadörerna, 1533
  8. Kungens målare med 30 pund om året, 1536
  9. Christina av Danmark sitter modell i Bryssel, 1538
  10. Anna av Kleve, 1539
  11. Dör i London under hösten, 1543
  12. Whitehallmålningen brinner upp, 1698
  13. National Gallery köper Ambassadörerna, 1890
  14. National Gallery köper Christina av Danmark, 1909

Fjorton hållpunkter mellan 1497 och 1909. De tre sista ligger efter hans död och följer verkens väg.

Döden hösten 1543

Den 7 oktober 1543 skrev Holbein sitt testamente inför vittnen, bland dem guldsmeden Hans von Antwerpen. Enligt testamentet hade han två barn i London, troligen utanför äktenskapet. Den 29 november omtalas han som avliden i församlingen St Andrew i London. Mellan de två datumen dog han, omkring 45 år gammal.

Dödsorsaken är osäker. National Gallery och Museo Thyssen-Bornemisza skriver att han dog i pest, men Historisches Lexikon der Schweiz skriver troligen och Getty sannolikt. Neue Deutsche Biographie citerar en samtida notis som talar om pest men också om den engelska svettsjukan.

Holbein i nordiska samlingar

Ingen målning i de nordiska museernas databaser är katalogiserad som egenhändig Holbein. Det som finns är träsnitt efter hans förlagor, grafik efter hans porträtt och målade kopior. Det sistnämnda ger den oväntade kopplingen till Helene Schjerfbeck.

Nationalmuseum har 126 poster kopplade till honom. Fyra små träsnitt ur Dödsdansen, NMG 168-171/1927 med titlarna Kardinalen, Domaren, Munken och Den rike mannen, står med Holbein som konstnär. Merparten är 84 punktgravyrer av Francesco Bartolozzi efter teckningarna på Windsor, utgivna i London 1792. Ingen av posterna var utställd när vi kontrollerade i september 2026.

Två runda miniatyrer av Henrik VIII och Jane Seymour är enligt Nationalmuseum senare kopior, möjligen av Nicholas Hilliard, efter Holbeins förlagor. De visades i Skattkammaren mellan 2018 och 2023.

SMK i Köpenhamn har 17 verk med Holbein som upphovsman utan förbehåll, alla träsnitt och tryck. Erasmusträsnittet KKSgb9505 visades i utställningen Tyskland på Nationalmuseet i Köpenhamn 2019-2020. Museet äger också Lyonupplagan av Dödsdansen från 1538 och Mores Utopia från Basel 1518.

Helene Schjerfbeck kopierade Holbein. Ateneum i Helsingfors har hennes kopior av Sir Richard Southwell från 1886 och John Chambers från 1894, båda i olja på trä. Southwellkopian visades i utställningen Gothic Modern på Ateneum 2024-2025.

Nasjonalmuseet i Oslo har ett Porträtt av man med handskar i sal 033, som enligt museet knöts till Holbein genom en felaktig tradition. På Frederiksborg i Danmark finns enligt National Gallerys katalog en kopia av Christinaporträttet som Otto Haslund målade 1892.

Nationalmuseum, Stockholm

Fyra träsnitt ur Dödsdansen, NMG 168-171/1927.

126 poster, inget utställt i september 2026.

SMK, Köpenhamn

17 träsnitt och tryck med Holbein som upphovsman.

Dödsdansen från Lyon 1538, KKSbog6767.

Ateneum, Helsingfors

Schjerfbecks kopior efter Holbein 1886 och 1894.

Southwellkopian visades 2024-2025.

Göteborgs konstmuseum

16 poster, främst grafik efter hans porträtt.

Etsningar av Wenceslaus Hollar 1646-1647.

Nasjonalmuseet, Oslo

Porträtt av man med handskar i sal 033.

Kopplingen till Holbein är enligt museet felaktig.

Från Augsburg till London

  1. vintern 1497/98

    Föds i Augsburg som son till målaren Hans Holbein den äldre.

  2. 1515

    Flyttar till Basel med brodern Ambrosius.

  3. 25 september 1519

    Blir medlem i malarskrået Zum Himmel i Basel.

  4. 3 juli 1520

    Får borgarrätt i Basel genom giftermålet med Elsbeth Binzenstock.

  5. 1521-1522

    Målar Den döde Kristus i graven.

  6. 1523

    Porträtterar Erasmus av Rotterdam i flera versioner.

  7. 1524

    Reser till Frankrike för att söka uppdrag.

  8. hösten 1526

    Reser till England med rekommendation från Erasmus till Thomas More.

  9. augusti 1528

    Tillbaka i Basel och köper hus.

  10. 9 februari 1529

    Bildstormen i Basel förstör många av hans verk.

  11. 1531 eller 1532

    Reser tillbaka till England för gott.

  12. 1533

    Målar Ambassadörerna.

  13. senast september 1536

    Är King’s Painter hos Henrik VIII.

  14. 1537

    Fullbordar väggmålningen i Whitehall Palace.

  15. 12 mars 1538

    Porträtterar Christina av Danmark i Bryssel.

  16. 1538

    Dödsdansen ges ut i Lyon. Besöker Basel.

  17. 1539

    Målar Anna av Kleve.

  18. 7 oktober 1543

    Skriver sitt testamente i London.

  19. före 29 november 1543

    Dör i London.

  • Holbeinstygnet är uppkallat efter honomBroderiet med svart tråd fick namn efter manschetterna på hans porträtt. Samma sak gäller holbeinmattorna.
  • Dresdens madonna var en kopiaEfter en utställning i Dresden 1871 fastslogs det 1910 att Dresdens version är en kopia av Bartholomäus Sarburgh från 1635-1637.
  • Kungens astronom satt modellPorträttet av Nikolaus Kratzer från 1528 finns i Louvren, som kallar honom astronom hos Henrik VIII.
  • Dödsdansen saknar hans namnFörsta upplagan från Lyon 1538 nämner inte Holbein alls.

Vanliga frågor om Hans Holbein den yngre

När och var föddes Hans Holbein den yngre?

I Augsburg vintern 1497/98. Året räknas fram ur åldersangivelser och är därför osäkert.

Hur dog Holbein?

Han dog i London mellan den 7 oktober och den 29 november 1543. Pest anges ofta men är inte säkert belagt.

Var finns Ambassadörerna?

På National Gallery i London med numret NG1314. Museet köpte den 1890 av femte earlen av Radnor.

Varför finns en snedvriden dödskalle i Ambassadörerna?

Det är en anamorfos, en bild som bara syns rätt från en viss vinkel. Den brukar läsas som en påminnelse om döden, tillsammans med det dolda krucifixet uppe till vänster.

Var Holbein hovmålare hos Henrik VIII?

Ja. Han var King’s Painter senast i september 1536 med 30 pund i årslön enligt Royal Collection Trust.

Vem var Christina av Danmark på Holbeins porträtt?

Dotter till Kristian II och änka efter hertigen av Milano. Holbein porträtterade henne i Bryssel den 12 mars 1538, när Henrik VIII sökte en fjärde hustru.

Vad är skillnaden mellan Hans Holbein den äldre och den yngre?

Den äldre var fadern och läromästaren i Augsburg och levde omkring 1465-1524. Den yngre är porträttmålaren i Basel och London.

Finns Holbein i svenska samlingar?

Ja, som grafik. Nationalmuseum har 126 poster kopplade till honom, bland dem fyra träsnitt ur Dödsdansen med Holbein som konstnär. Någon målning av hans hand finns inte i databasen.

Källor

Samtliga källor är lästa den 19 september 2026. Mått och inventarienummer kommer från museernas egna poster. Uppgifterna om nordiska samlingar kommer från museernas sökindex och öppna gränssnitt.

Leave a Comment

NSKG – Nordiska Sällskapet för Konst och Grafik
Sekretessöversikt

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.